Jak urządzić praktyczną kuchnię?

Styl ma znaczenie.

Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem całego domu, to właśnie tutaj codziennie tętni życie. Każdego dnia spotykają się tam wszyscy domownicy, czy to z rana po szybką kawę, czy wieczorem przygotowując rodzinną kolację. Kiedyś kuchnia była odizolowana i służyła jedynie do przygotowania posiłków,  w dzisiejszych czasach ma ona jednak ważniejsze znaczenie. Jest dla domowników miejscem do spotkań, relaksu lub wspólnego spędzania czasu. Niegdyś zamknięte dla oczu pomieszczenie stało się otwartą ozdobą i połączona z salonem pełni funkcję reprezentacyjne, dlatego dziś przykładamy sporą wagę do jej urządzenia. W sieci aż roi się od mnóstwa pomysłów na układ mebli, styl, dodatki i funkcjonalne urozmaicenia, decyzja zatem nie należy do łatwych. 

Nowoczesny loft, czy kipiący klasą glamour?

Kuchnię można urządzić na wiele różnych sposobów. Architekci proponują coraz to nowe pomysły, dzięki czemu mamy możliwość wytypowania stylu, który najbardziej odpowiada naszym osobistym preferencjom wizualnym. Jest to niezwykle ważny wybór, którego efekty pozostaną z nami na lata, dlatego warto dokładnie zaznajomić się z możliwościami i podejść do tego “na chłodno”. Moda przemija, dlatego powinniśmy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Podczas urządzania warto skorzystać z usług firmy oferującej szeroki wybór produktów i realizującej indywidualne zamówienia aby móc dobrać pod siebie każdy szczegół naszej aranżacji. 

Funkcjonalność i wygoda – co powinieneś wiedzieć o trójkącie roboczym. 

Zanim jednak zabierzemy się za projektowanie naszej idealnej kuchni, musimy zastanowić się czego właściwie od niej oczekujemy. Ile czasu spędzamy na gotowaniu? Jakie sprzęty i akcesoria powinny być w zasięgu ręki, a które warto schować w górnej szafce, aby nie przeszkadzały nam na co dzień? Funkcjonalność powinna odgrywać kluczową rolę podczas projektowania. Odpowiedni układ wpłynie na nasz komfort w trakcie pracy, a w końcu kuchnia jest dla nas, nie my dla niej. Warto zaczerpnąć wiedzę od wykwalifikowanych architektów, którzy zaproponują nam wygodne rozwiązania i udogodnienia tak, aby gotowanie stało się przyjemnością. Na nasz komfort wpłynie przede wszystkim prawidłowo rozmieszczony trójkąt roboczy. Odpowiednie ustawienie lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki pomoże nam w płynnym przygotowaniu posiłków. Są to trzy główne punkty, które odpowiednio ułożone mogą usprawnić naszą pracę. Należy pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość między sprzętami, czyli co najmniej 120 cm (w małych pomieszczeniach dopuszcza się 90cm). 

Serce pracy, czyli blat roboczy. 

Kiedy już dobierzemy odpowiedni układ mebli, warto skupić się na kolejnej, bardzo istotnej rzeczy – blacie roboczym. Podczas szybkiego przygotowania kanapki nie wpływa on znacząco na naszą pracę, jednak każdy, kto używa kuchni do czegoś więcej niż odgrzania pizzy wie, jak istotna dla naszych ramion i pleców jest wygoda. Aby móc zaoszczędzić sobie zdrowia i nerwów, powinniśmy odpowiednio wymierzyć nasze miejsce pracy. Jeszcze niedawno wysokość blatu ustalana była pod wysokość kuchenki, dziś jednak możliwości są szerokie i możemy dobrać wymiary adekwatnie do swojego wzrostu. Za najlepsze umiejscowienie blatu uważa się około 10-15 cm poniżej naszego łokcia.  Oprócz jego wysokości istotną rolę odegra jego szerokość i głębokość. Podczas przygotowania posiłków harmonię zapewni nam wolne miejsce do pracy. Powinno to być przynajmniej 80 cm szerokości oraz 60 cm głębokości, jednak im więcej przestrzeni, tym lepiej. Dobrze jest także pozostawić blat wolny od niepotrzebnie ustawionych przedmiotów. Pozwoli nam to nie tylko uzyskać większą przestrzeń do pracy ale też zdecydowanie ułatwi to utrzymanie porządku, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu. 

Dobrze, stajemy więc w naszej nowej kuchni, jesteśmy wręcz zakochani w kolorach i dodatkach. Sprzęt jest odpowiednio rozmieszczony a my nie możemy się już doczekać przygotowania pierwszej kolacji. Zaprosiliśmy już gości, nie ma więc na co czekać! Wyciągamy z lodówki produkty, odkładamy je na nasz piękny, odpowiednio rozmieszczony blat i zaczynamy gotować. Zależy nam na tym, aby wszystko lśniło i zachwycało. Podczas przyrządzania dań łatwo jednak o niechciane zabrudzenia, które mogą zepsuć cały efekt. Odpowiednie materiały ułatwią nam szybkie usunięcie zanieczyszczeń. Kapitalnie sprawdzą się szklane panele do kuchni czy ścianki szklane. Jest to wygodne rozwiązanie, pozwalające nam na łatwe zachowanie czystości nad blatem roboczym. Głównym atutem jest możliwość wyboru wzorów, kolorów i wymiarów, więc możemy dopasować się w każdy wybrany przez nas styl. Zależy Ci na intensywnych wzorach będących główną ozdobą pomieszczenia, czy pastelowym tle dla idealnie dobranych mebli? Wybór należy do Ciebie, a ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia.