Proces produkcji szkła

Szkło znane jest człowiekowi od czasów starożytnych, gdzie używali go już Egipcjanie i Fenicjanie. Przez wieki promowano jego stosowanie, aż do dziś kiedy szkło jest materiałem szeroko stosowanym na całym świecie zarówno do pakowania produktów, jak i do różnych procesów przemysłowych. Jego przezroczystość i wysoka odporność sprawiają, że jest to bardzo poszukiwany materiał, a ponadto jest przyjazny dla środowiska, ponieważ w 100% nadaje się do recyklingu i ponownego napełniania. Jest to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów opakowań do przechowywania towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi, ponieważ w przeciwieństwie do innych nie zawiera substancji zaburzających gospodarkę hormonalną ani substancji rakotwórczych. Aby zrozumieć naturę szkła, trzeba znać proces jego wytwarzania, w którym przemysłowe sprężone powietrze odgrywa kluczową rolę w tworzeniu wszelkiego rodzaju produktów i części.

Wykorzystanie sprężonego powietrza w produkcji szkła
W procesie produkcji szkła lub kryształu sprężone powietrze jest niezbędne do osiągnięcia optymalnych rezultatów. Opiszemy go z punktu widzenia tradycyjnej szklanej butelki, aby w prosty sposób zrozumieć jego znaczenie.

Produkcja szklanej butelki rozpoczyna się od zebrania surowców, takich jak piasek krzemionkowy, wapień i soda kalcynowana do produkcji szkła. Surowce te są dozowane w odpowiednich ilościach, a następnie przechodzą proces mieszania i topienia ich wszystkich w piecu za pomocą ładowarki powietrznej.

Tutaj do gry wchodzi sprężone powietrze, ponieważ mieszanka bardzo gorącego gazu i sprężonego powietrza jest potrzebna do ogrzania i stopienia szkła.
Proces, który może trwać prawie jeden dzień, może osiągnąć bardzo wysokie temperatury, od około 1400ºC do 1600ºC.

Gotowa mieszanka jest wyjmowana z pieca i podawana na przenośniki taśmowe, gdzie jest napędzany przez powietrze pod wysokim ciśnieniem przez pierścienie otworowe, w których szkło przybiera cylindryczny kształt. Następnie szkło jest cięte na małe kawałki, aż zostanie kropla szkła odpowiadająca dokładnej ilości potrzebnej później pojedynczemu pojemnikowi. W tym momencie trafia do maszyny formierskiej. Tutaj kształtuje się butelkę z pożądanym modelem i płaskorzeźbami, rodzajem wnęki i wszystkimi ważnymi szczegółami. Sprężone powietrze ponownie odgrywa kluczową rolę w tym procesie. Butelki nie wysychają naturalnie, ponieważ strona zewnętrzna może to zrobić przed wnętrzem, co może powodować naprężenia wzdłuż szyby.

Z tego powodu butelka jest poddawana procesowi wyżarzania przez co najmniej godzinę. Po tym wyżarzaniu sprężone powietrze służy do osuszenia butelki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz,
w celu uzyskania jednorodności na powierzchni i zapewnienia identycznego wzoru między butelkami.

Proces kończy się powlekaniem powierzchni, aby nadać jej większy połysk, zwykle przy użyciu warstwy cyny lub polimeru. I w tym momencie szklana butelka jest teraz gotowa do przeprowadzenia pakowania płynu, który chcesz w niej umieścić, takiego jak cola, piwo, wino i inne podobne napoje.

Wykorzystanie tlenu w produkcji szkła
Tlen odgrywa fundamentalną rolę w procesie produkcji szkła, bez których trudno byłoby nam uzyskać aktualne wyniki jakościowe. Tlen można wytwarzać ze sprężonego powietrza za pomocą generatora tlenu na miejscu w samej instalacji. Ponadto przynosi niezliczone korzyści do procesu produkcyjnego iz tego powodu ważne jest, aby je podkreślić, są to:

Większa wydajność
Wykorzystanie tlenu w procesie produkcyjnym pozwala na większą wydajność i lepszą kontrolę pieców używanych do produkcji szkła. Dzieje się tak, ponieważ średnio uzyskuje się od 40% do 50% oszczędności w zużyciu paliwa, co jest niezbędne do obniżenia kosztów stałych w każdej fabryce. Przejście z tradycyjnych systemów paliwowo-powietrznych na systemy tlenowo-paliwowe na zawsze zmieniło proces produkcji szkła.

Krótszy czas topienia
Wymagany czas zgrzewania jest znacznie skrócony w porównaniu z poprzednim systemem. Zastosowanie spalania tlenowego zmniejsza ilość azotu obecnego w powietrzu, co pomaga poprawić wymianę ciepła, a tym samym skraca czas topnienia. W układzie powietrzno-paliwowym występuje duży udział azotu, który w suchym powietrzu może sięgać nawet 78%, co jest korygowane przez spalanie tlenowe.


Redukcja emisji
Aby spełnić większe wymagania środowiskowe oraz poszanowanie ekosystemów i przyrody, użycie tlenu jest znacznie bardziej korzystne w procesie produkcji szkła. Wprowadzając tlen do pieca, uzyskuje się większą intensywność płomienia, co zmniejsza emisję NOX. Te tlenki azotu, takie jak tlenek azotu (NO) i dwutlenek azotu (NO2) to silnie zanieczyszczające gazy, które powodują szkody wpływające na ozon w stratosferze, więc ograniczenie ich emisji jest bardzo korzystne dla społeczeństwa i planety.

Wyższa produktywność
Wykorzystanie tlenu jako tlenu paliwo pozwala firmom produkującym szkło zwiększyć wydajność o około 15-20% w porównaniu do spalania z powietrzem otoczenia. Pozwala to na zwiększenie produkcji bez konieczności inwestowania w nią większej ilości czasu lub środków.

Lepsza krystalizacja
Wykazano, że zastosowanie tlenu w piecu pozwala uzyskać lepszą krystalizację szkła.

Jak widać wykorzystanie sprężonego powietrza i tlenu w procesie produkcji szkła ma ogromne znaczenie.
Bez tlenu i powietrza niemożliwe byłoby cieszenie się szklanymi butelkami i pojemnikami, takimi jak te, których używamy na co dzień. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat lub rozwiążesz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami, a S4 zaoferuje Ci profesjonalną i indywidualną obsługę.